Excel Nedir?

Klasik bir konu ile başlayalım.

Microsoft ExcelMicrosoft tarafından Microsoft Windows ve Apple Macintosh işletim sistemleri tabanında çalışmak üzere yazılan ve dağıtımı yapılan bir tablolama programıdır (spreadsheet). İçinde bulunan detaylı finansal çözümlerin yapılabildiği tablolama, grafik oluşturma başarısı ve uygulamalarda kullanılabilecek Visual Basic makro programlama dili sayesinde kendi türünde şu anda dünyadaki en popüler yazılımdır.
Microsoft Excel bütün temel tablolama işlemlerine sahiptir, numaralandırılmış sıralardan ve harflerle isimlendirilmiş hücrelerden oluşan bir ızgara kullanarak aritmetik işlemler gibi veri manipülasyonları organize eder. İstatistik, mühendislik ve finansal ihtiyaçları karşılayan fonksiyonlara(fonksiyonların piline) sahiptir. Ayrıca, çizgisel grafikleri, histogramları ya da çizelgeleri ve bir de çok kısıtlı olarak 3 boyutlu grafikleri görüntüleyebilir. Verileri farklı açılardan çeşitli bağımlılıklarına göre kısımlara ayırmaya izin verir. Ayrıca kullanıcıya diferansiyel denklemleri çözme ve daha sonra tabloya sonuçları bildirme gibi imkanlar sunan geniş bir sayısal metot temelli programlama yönü de vardır,Visual Basics for Applications. Son olarak, tabloyu tamamen kullanıcıdan gizleyip kendisini uygulama veya karar destek sistemi(DSS) gibi göstermesini sağlayan geniş interaktif kullanıcı arayüzleri vardır. Daha ayrıntılı açıklamayla, bir Excel uygulaması güncel bir listeyi kullanarak otomatik olarak dışarıdan bir veritabanını yoklayabilir, sonuçları analiz edebilir, bunlarla bir Power Point slayt şovu hazırlayabilir veya Word raporu yazabilir ve bunları belirli aralıklarla katılımcılara e-posta yolu ile gönderebilir.

Bunlar Özgür Ansiklopedi wikipedia.org’da Excel hakkında yazılanların bazıları.

Günlük hayatta ise;
okullarda ders, evde hobi, iş yerlerinde ise olmazsa olmazdır.
İş dünyasında neredeyse her sektöre hitap eden pahalı programlar mevcut olmasına rağmen hemen hemen her kurumda bu programların eksiğini tamamlayan yine Excel’dir. Pahalı programları kullanmayanlar için de yine en iyi alternatif Excel’dir. Çünkü neredeyse her iş yerinin ihtiyacını karşılayabilecek çözümler sunar.
Mecut tablo yapısı ve formül hesaplamaları yanında VBA özelliği ile pahalı programlara taş çıkartacak tasarımlar da yapılabildiği, pek çok çalışanın işini kolaylaştırıp hızlandırdığı için bir kurtarıcıdır aynı zamanda.

ExcelSitesi.Com, Microsoft Excel çözüm ortağınız olmaya adaydır.